8 lutego 2021 13:16

 

Konsumenci coraz częściej doceniają wygodę związaną z zakupami internetowymi. Chętnie korzystają przy tym z popularnych platform sprzedażowych. Kupujący mają coraz większą wiedzę i świadomość tego, jak bezpiecznie kupować online. Niestety, oszuści wykazują się nie lada kreatywnością w wyłudzaniu pieniędzy.

Zagrożenia czyhają również na sprzedających

Ostatnimi czasy docierają do nas informacje o zawiadomieniach wpływających do organów ścigania składanych przez pokrzywdzonych, którzy padli ofiarą wyłudzenia pieniędzy. Jak się okazuje, poszkodowani oferowali sprzedaż swoich towarów na platformie OLX.pl.  Z danych Komendy Miejskiej Policji w Tychach, że tylko od początku tego roku przyjęto już 20 zgłoszeń w podobnych sprawach! 

Jak wyglądała rozmowa z oszustem?

Przedstawiona sytuacja przytrafiła się pracownicy biura rzecznika. Oszust skontaktował się za pomocą aplikacji WhatsApp, wykazując zainteresowanie zakupem jednego z oferowanych przedmiotów. W rozmowie upierał się, że samodzielnie zawrze umowę z kurierem, który odbierze towar. Jednocześnie wskazywał, że płatności dokona za pomocą jednej z rzekomo dostępnych na portalu funkcji płatniczych. Po jej uruchomieniu, pieniądze miały bezpiecznie zostać przypisane do konta sprzedającego z możliwością przekazania środków na kartę płatniczą.

  

Kolejno, oszust udostępnił link, po kliknięciu którego, wyświetlała się strona łudząco podobna do dostępnej na portalu OLX, z informacją, że płatność została dokonana, a pieniądze znajdują się na koncie sprzedającego na portalu OLX. W pierwszej chwili wszystko wskazywało, że transakcja przebiegła pomyślnie. Po wejściu w opcję przelewu pieniędzy z rzekomego konta OLX na konto bankowe, wyświetlał się komunikat o konieczności wpisania danych z karty płatniczej. 

Sprawca po uświadomieniu sobie, że został demaskowany zablokował konwersację.

UWAŻAJ! Moment, w którym jesteś zobowiązany podać dane swojej karty płatniczej, stan konta czy kliknąć w link przekierowujący do płatności powinien wzbudzić Twoją czujność! 

Ty tez możesz się ustrzec przed wyłudzeniem. Pamiętaj!

  1. NIE PODAWAJ DANYCH KARTY PŁATNICZEJ, zwłaszcza kodu cvv/cvc do swojej karty. Istnieją inne, bezpieczne dla obu stron transakcji metody płatności tj. przelew bankowy, płatność za pobraniem itp.
  2. CZUJESZ PRESJĘ?  -Zrezygnuj z transakcji!
  3. MASZ WĄTPLIWOŚCI? Skontaktuj się z rzecznikiem konsumentów.
  4. POPEŁNIŁEŚ BŁĄD? Skontaktuj się z bankiem celem natychmiastowego zablokowania karty płatniczej.
  5. ZOSTAŁEŚ POKRZYWDZONY? Zgłoś sprawę organom ścigania. Powiadom zespół CERT
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.