Aktualności

W związku z nadchodzącym czasem urlopowym, przypominamy o corocznej akcji informacyjnej prowadzonej przez instytucje działające na rzecz ochrony interesów konsumentów pod hasłem „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”.

 

Wybierając się na zasłużony urlop warto wiedzieć, jakich informacji możemy domagać się od biura podróży przed zawarciem umowy o świadczenie usług turystycznych i na co zwrócić uwagę przy jej podpisaniu.

Chcąc uniknąć rozczarowań, należy przede wszystkim zadbać o precyzyjne określenie przedmiotu umowy, zakresu świadczeń (np. odległość obiektu od plaży, kategoryzacji hotelu, wyposażenia pokoju hotelowego, wyżywienia, wycieczek fakultatywnych, programu imprezy itp.).

 

Nie zapominajmy, że w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości świadczonej usługi przysługuje nam prawo do złożenia reklamacji.   

Ustawa o usługach turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 roku przewiduje, że jeżeli w trakcie imprezy turystycznej klient stwierdza wadliwe wykonywanie umowy powinien niezwłocznie zawiadomić o tym wykonawcę usługi i organizatora. Niezależnie od zawiadomienia klient może złożyć reklamację w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia imprezy.

Organizator turystyki powinien pisemnie ustosunkować się do reklamacji w terminie 30 dni od dnia jej złożenia bądź w przypadku reklamacji złożonej w trakcie trwania imprezy – w terminie 30 dni od jej zakończenia. Brak odpowiedzi w ww. terminie powoduje uznanie reklamacji za uzasadnioną.

Reklamację najlepiej złożyć u organizatora wycieczki. Reklamacja musi mieć formę pisemną, zawierać żądania klienta i dowody, które mogą potwierdzić słuszność racji klienta (np. dokumentacja fotograficzna, kopie reklamacji, zawiadomień złożonych u rezydenta).

 

Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów można zapoznać się z listą podmiotów biorących udział w akcji, jak i szczegółowymi, przydatnymi informacjami publikowanymi przez poszczególnych uczestników kampanii edukacyjnej.

 

 

 Katarzyna Szostak – Zjawiony

Miejski Rzecznik Konsumentów

 

 

 

prawa autorskie zdjęcia: <a href="http://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/tło">Tło wektory designed by Articular - Freepik.com</a>

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×