Aktualności

Czy rodzic ma obowiązek zapłacić czesne za prywatny żłobek lub przedszkole w okresie zamknięcia placówek?

 

Czesne jest opłatą stałą wnoszoną przez rodziców za gotowość placówki do świadczenia usługi opiekuńczej. W obecnej sytuacji, wobec braku takiej gotowości spowodowanej odgórnym zamknięciem wszystkich placówek oświatowych, żądanie zapłaty czesnego w pełnej wysokości nie jest uzasadnione. 

 

Zastosowanie mają ogólne zasady dotyczące realizacji zobowiązań wynikające z kodeksu cywilnego (art. 495 k.c.). Natomiast żądanie zapłaty za świadczenie niespełnione (tu: brak gotowości do świadczenia usługi) może nosić znamiona klauzuli niedozwolonej w myśl art. 3853 kodeksu cywilnego. 

 

Jakkolwiek z przepisów wynika, że rodzice nie są zobowiązani opłacać obecnie czesnego, to należy jednakże wziąć pod uwagę długofalowe skutki takiej decyzji.

 

Przedsiębiorca prowadzący placówkę, mimo, że pozbawiony podstawowego dochodu jakim jest czesne, nadal zobowiązany jest ponosić stałe koszty swojej działalności, m.in. czynsz, wynagrodzenie pracowników, prąd, gaz, podatki i inne.

 

Brak dochodu z całą pewnością wpłynie na rażące pogorszenie jego sytuacji oraz spowoduje utratę płynności finansowej, której możliwym i bardzo realnym skutkiem może być zamknięcie placówki na stałe.

 

Obecna nadzwyczajna sytuacja może nas skłonić do poszukiwania i stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań. Sytuacja jest trudna i szczególna, bowiem niezawiniona przez żadną ze stron.

 

Mając na uwadze w pierwszej kolejności dobro najmłodszych, aby po wygaśnięciu pandemii, mogli bezpiecznie powrócić do zajęć edukacyjnych w dotychczasowych placówkach, eksperci zachęcają do negocjowania wysokości czesnego na czas zamknięcia żłobków i przedszkoli. 

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×