Lepsza ochrona pasażerów kolei - Rzecznik Praw Pasażera Kolei
Pasażerom kolei w rozwiązaniu sporów pomocy udziela Rzecznik Praw Pasażera Kolei.
Rzecznik może na wniosek pasażera prowadzić postępowanie, którego stroną jest przewoźnik kolejowy, zarządca infrastruktury kolejowej, właściciel dworca lub zarządzający dworcem albo sprzedawca biletów.
Do Rzecznika mogą zgłosić się pasażerowie, którzy domagają się odszkodowania za opóźnienie pociągu lub poniosły szkodę ze względu na utratę połączenia, oczekują zwrotu należności za niewykorzystany bilet albo nie zgadzają się z otrzymanym wezwaniem do zapłaty z powodu przejazdu bez biletu.
Wniosek do Rzecznika można złożyć w następujących sytuacjach:
- po wyczerpaniu postępowania reklamacyjnego,
- jeśli sprawa nie została wniesiona do sądu,
- jeśli wysokość roszczenia mieści się w przedziale 10-20 000 zł.
- o ile nie upłynął rok od złożenia reklamacji.
Procedura postępowania jest odformalizowana i przyjazna dla konsumentów –sprawy najczęściej rozpatrywane są pisemnie, korespondencja może być dostarczana elektronicznie. Postępowania prowadzą osoby mające wiedzę o prawach pasażerów i duże doświadczenie w sektorze.
Rzecznika Praw pasażera Kolei nie posiada uprawnienia do prowadzenia działań kontrolnych. Pasażer, który stwierdza nieprawidłowości w funkcjonowaniu podmiotu działajacego na rynku kolejowym, powinien zawiadomić Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, który może nałożyć karę na przedsiębiorcę naruszającego zbiorowe interesy pasażerów.
Kontakt z Rzecznikiem możliwy jest zarówno drogą pocztową, telefonicznie oraz poprzez e-mail (https://www.pasazer.gov.pl/#kontakt).
Karolina Sobczak
Inspektor