15 lutego 2019 7:51

W komunikacie prasowym z dnia 14 lutego 2019 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje o wynikach testów masek antysmogowych. Badanie już po raz drugi przeprowadziła Inspekcja Handlowa. 

 

Maski pobrano z 13 sklepów budowlanych i hurtowni w 5 województwach. Dokonano oceny 21 modeli: 6 tylko pod kątem oznakowania, a 15 wysłano do laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP). W ramach przeprowadzanych testów sprawdzano następujące parametry:

  • opór wdechu,
  • przenikanie mgłą oleju parafinowego (test pozwala zweryfikować czy zanieczyszczenia w powietrzu łatwo zniszczą filtr),
  • przeciek wewnętrzny.

 

Wyniki nie są dobre. 6 masek miało negatywne wyniki podczas testów w laboratorium, a  11 było źle oznakowanych. W 2017 roku na 10 masek tylko 2 nie przeszły badań.

 

Wobec powyższego, UOKiK planuje wszcząć 8 postępowań wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili do obrotu: 6 masek, które nie przeszły testów w laboratorium i dwóch, które były źle oznakowane, a ich producenci dobrowolnie tego nie poprawili. Mogą zakończyć się nakazem wycofania wadliwych masek i powiadomieniem o tym konsumentów, a także wysokimi karami finansowymi. 

 

źródło:UOKiK

 

Inspekcja Handlowa współpracuje także z organami celnymi i ocenia, czy maski, które przedsiębiorca chce wprowadzić na rynek, mogą przekroczyć polską granicę. W 2018 roku wydano 3 negatywne opinie, co skutkowało odmową dopuszczenia do sprzedaży w Polsce prawie 6 tysięcy sztuk masek!

 

Jednocześnie UOKiK przypomina, na co zwrócić uwagę przy zakupie maski antysmogowej:

 

źródło: UOKIK

 

Polecam także zapoznanie się z poradnikiem przygotowanym przez UOKiK: Kupujemy półmaski filtrujące. Poradnik dla konsumentów .

 

 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.