26 lutego 2019 11:50

Nawiązując do wcześniejszych publikacji rzecznika dotyczących sprzedawców oferujących towary i usługi podczas pokazów (więcej znajdziesz tutaj) warto przypominać  o zagrożeniach związanych z tego typu formą sprzedaży.

Obecnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi dwa postępowania przeciwko CMSE Sp. z o. o. (dawniej: CMSF - Centrum Medyczne św. Franciszka) o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów oraz stosowanie niedozwolonych postanowień we wzorcach umów. 

 

Spółka w trybie sprzedaży bezpośredniej oferuje starszym konsumentom zakup pakietów medycznych oraz produktów mających rzekomo na celu poprawienie stanu zdrowia. Seniorzy otrzymują zaproszenie na bezpłatne badania medyczne, będące jedynie pretekstem do wizyty na pokazie. Podczas pokazu często zawierają umowy sprzedaży drogich towarów oraz usług.

Klientów zachęcia się do przybycia na spotkanie informując o szybkim dostępie do badań oraz konsultacjach lekarskich. Jak się ostatecznie okazuje, badania medyczne prowadzone są nie przez lekarzy, a przez przedstawicieli spółki, co poddaje w wątpliwość wiarygodność wyników.

Więcej na temat praktyk stosowanych przez CMSE Sp. z o.o. znajdziesz tutaj.

Podobne praktyki może stosować również spółka Promed Sp. z o.o. sp. k. (wcześniej NMedical, NovuMedical) oferująca badania, które również ostatecznie okazują się pokazem handlowym (więcej znajdziesz tutaj)

 

Pamiętaj!

 

Co roku wielu seniorów pada ofiarą manipulacji oraz technik wywierania wpływu ze strony sprzedawcy.

Jeśli zawarłeś niekorzystną umowę, niezwłocznie skontaktuj się rzecznikiem konsumentów w swoim miejscu zamieszkania. Masz 14 dni na odstąpienie od umowy, bez żadnych konsekwencji finansowych. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało film edukacyjny w ramach kampanii, której celem jest zwiększenie świadomości konsumentów dokonujących zakupu towarów i usług w trybie sprzedaży bezpośredniej.

 

 

 

 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.