26 lutego 2019 12:03

Pomimo nieustannie prowadzonych kampanii społecznych ostrzegających przed oszustami stosującymi telefoniczną metodę „na wnuczka”, nadal wielu seniorów pada ofiarą tej formy wyłudzenia.

Sprawcy telefonując do starszych osób, podają się za ich wnuków lub przyjaciół wnuka, informując, że jest on w trudnej sytuacji i potrzebuje pilnego wsparcia finansowego. Często przedstawianym scenariuszem jest rzekome spowodowanie przez niego wypadku samochodowego. Celem uwiarygodnienia zdarzenia, oszuści czasami podają się również za policjantów, informując, że wnuk przebywa tymczasowo w areszcie, przez co konieczne jest przekazanie konkretnej kwoty w ramach kaucji.  

Uwaga! Policja nigdy:

  • nie informuje o swoich działaniach przez telefon
  • nie prosi o przekazanie pieniędzy ani biżuterii
  • nie pyta przez telefon o numer dowodu osobistego czy numer PESEL

 

W ostatnim czasie podobne zdarzenie miało miejsce również w Tychach.

Podczas rozmowy telefonicznej oszustka podała się za córkę ofiary wskazując, iż spowodowała ona śmiertelny wypadek. Celem  uniknięcia rzekomej odpowiedzialności karnej konieczne było przekazanie znacznej sumy pieniędzy. Ostatecznie dokonano wyłudzenia kwoty w wysokości 25 tysięcy złotych.

O zmodyfikowanej metodzie „na wnuczka” stosowanej w internecie przeczytasz w najnowszym wydaniu bezpłatnego tygodnika miejskiego Twoje Tychy z dnia 19 lutego 2019 roku (tutaj). 

 

Oszuści mogą podawać się także za znajomych członków rodziny, ponieważ ci, według ich wersji, nie mogą aktualnie rozmawiać. Proszą o natychmiastowe przekazanie pieniędzy na wskazane konto, wywierając presję czasu celem pozbawienia starszej osoby możliwości omówienia problemu z bliską osobą.

Liczba poszkodowanych wciąż rośnie. Opisane metody dotyczą najcześciej osób starszych, które są bardziej podatne na manipulację oraz bardziej ufne.

 

W związku z powyższym, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało film edukującyjny skierowany do seniorów.

 

 

Pamiętaj!

 

  • Nie ulegaj naciskom rozmówcy
  • Nie reaguj pochopnie
  • Skonsultuj problem z innym członkiem rodziny
  • W razie podejrzenia oszustwa, powiadom organy ścigania

 

 

Anna Tur 

podinspektor

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.