8 kwietnia 2020 23:27

W obecnej wyjątkowej rzeczywistości podjęliśmy wyzwanie odpowiedzi na pytanie: jak bezpieczne funkcjonować w czasie epidemii?

Edukacja konsumencka realizowana również w tak szczególnym okresie, w naszej ocenie, wpisuje się w pozostałe działania Urzędu Miasta w Tychach wspierające mieszkańców w walce o nasze bezpieczeństwo. 

Wspólne działania z przedstawicielami Dziennego Domu Pomocy Społecznej WRZOS w Tychach zaowocowały przygotowaniem cyklu nagrań skierowanych w szczególności do seniorów dotyczącego bezpieczeństwa osób starszych.

Drodzy Seniorzy, jesteście wyjątkową grupą konsumentów. Szczególnie wrażliwą, obdarzającą swoim zaufaniem osoby odwiedzające Państwa w domach, przedstawicieli różnych firm i instytucji. Niemalże każdego dnia informowaliście nas Państwo o rozmaitych oszukańczych praktykach. Dlatego tak dużą wagę przywiązywaliśmy do edukacji seniorów w Tychach.

Dotychczas spotykaliśmy się z Państwem bezpośrednio. Odwiedzaliśmy kluby seniora, domy opieki czy Uniwersytet III Wieku. Wielu seniorów odwiedzało nas w biurze, dzieląc się swoimi problemami. Wspólnie staraliśmy się znaleźć ich rozwiązanie.

Dziś przyszło nam funkcjonować w zupełnie innym świecie. To czas ograniczeń w swobodnym poruszaniu się, to robienie zakupów wg ściśle określonych reguł, zamknięcie niektórych sklepów czy nawet izolacja od najbliższych – to wszystko dla dobra wspólnego – ochrony naszego zdrowia i życia.

Poza Państwa zdrowiem chcielibyśmy również, Drodzy Seniorzy, zadbać o bezpieczeństwo Waszych finansów. Dlatego też chciałybyśmy podzielić się z Państwem informacjami o zagrożeniach, z jakimi mogą się Państwo obecnie spotkać.

Chcemy wierzyć, że Państwo, jako świadomi konsumenci podejmując racjonalne decyzje w nowej rzeczywistości zminimalizują ryzyko, nie tylko narażenia Państwa finansów, ale i utraty zdrowia.  

 

Zapraszamy do oglądania pierwszego nagrania dotyczącego rezygnacji z imprez turystycznych:

 

W drugim filmiku chcielibyśmy Państwu przybliżyć zagrożenia oraz przypomnieć o prawach konsumentów związanych z zaproszeniami na pokazy oraz ofertami składanymi przez akwizytorów, szczególnie obecnie, w trakcie trwającej pandemii koronawirusa. Narażone na oszustwa i nieuczciwe praktyki niektórych przedsiębiorców, są zwłaszcza osoby starsze. Zapraszam do oglądania! 

 

Zapraszamy Państwa do obejrzenia trzeciego filmiku z serii „Miejski Rzecznik Konsumentów radzi”. Tym razem przybliżymy Państwu zagrożenia związane z zakupami na odległość. Postaramy się znaleźć odpowiedzi na pytania: Na co zwrócić uwagę, zanim klikniesz „Kup teraz”?, Czy mogę zrezygnować z towaru zakupionego przez internet? A co z paczkami z Chin?.

 

 

Czwarty, ostatni film z cyklu "Miejski Rzecznik konsumentów radzi" dotyczy spraw finansowych, często niełatwych i złożonych. Przybliżymy więc jedynie wstępnie zagadnienia związane ze spłatą zobowiązań. Sprawy te wymagają każdorazowo szczegółowej analizy oraz poszukiwania rozwiązań dostosowanych do potrzeb indywidualnego konsumenta.

 

Życzymy Państwu dużo zdrowia. 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.