29 grudnia 2020 9:03

 

Wielu z nas pewnie planowało hucznie przywitać nadchodzący Nowy Rok. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną, w tym roku świętujemy w zaciszu domowym. Miejski Rzecznik Konsumentów przygotował dla imprezowiczów kilka wskazówek jak miło spędzić Sylwestra na własnej kanapie i przywitać Nowy Rok radośnie i bezpiecznie.

 

Świętuj bezpiecznie

Przed nadchodzącą nocą sylwestrową wielu konsumentów zaopatrzy się w fajerwerki i petardy. Niestety, z powodu użytkowania wyrobów pirotechnicznych dochodzi w trakcie Sylwestra do wielu wypadków. Żeby wieczór nie okazał się „wybuchowy” pamiętaj:

Sprzedaż fajerwerków lub petard osobom niepełnoletnim jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 [1]. Jeśli zauważysz, że ktoś sprzedaje wyroby pirotechniczne dzieciom – poinformuj policję.

Zwróć uwagę czy do zakupionego towaru została dołączona instrukcja obsługi w języku polskim – w przypadku braku poinformuj Miejskiego Rzecznika Konsumentów lub Inspekcję Handlową.

Sprawdź czy na opakowaniu znajdują się dane producenta lub nazwa importera produktu.

Uważnie czytaj instrukcję i przestrzegaj wytycznych w niej zawartych.

Huk fajerwerków i petard może niepokoić zwierzęta, szczególnie psy – zadbaj o spokój i bezpieczeństwo kudłatych przyjaciół.

Wypadek?! Wezwij odpowiednie służby -  straż pożarną lub pogotowie!

 

Zrób się na bóstwo

Jeśli w związku z zaplanowanym „pidżama party” planujesz udać się do fryzjera czy kosmetyczki pamiętaj, że zakupiona przez Ciebie usługa również podlega reklamacji.

Kolor włosów wyszedł za ciemny? Zgodnie z obowiązującymi przepisami masz prawo domagać się poprawy dzieła (efektu końcowego) na koszt fryzjera lub obniżenia ceny zakupionej usługi [2]. W przypadku wady istotnej lub braku skutecznej poprawy możesz żądać zwrotu gotówki.

Fryzjer zniszczył Ci włosy i wymagają profesjonalnych oraz kosztownych zabiegów regeneracyjnych? Możesz domagać się od fryzjera naprawienia szkody w postaci ich nieodpłatnego wykonania lub pokrycia kosztów zabiegów w innym salonie [3].

 

Uważaj na używki

Nigdy nie kupuj alkoholu z niewiadomego źródła. Nie wiesz, co znajduje się w środku. Spożycie może skutkować poważnym zachorowaniem albo nawet śmiercią. Jeśli widzisz, że ktoś kupuje – ostrzegaj. Nie pozostawaj bierny za zagrożenie.

 

Zamówiłeś jedzenie na wynos?

Składałeś zamówienie z dostawą do domu i między frytkami brakuje twojego ulubionego hamburgera? Nic straconego! Skontaktuj się ze sprzedawcą i złóż reklamację. Dostawca będzie zobowiązany Ci go dostarczyć. Jeśli sprzedawca będzie stał na stanowisku, że hamburger został Ci wydany wraz z resztą zamówienia, pomogą Ci zeznania świadków.

 

Jesteś fanem maratonów filmowych?

Jeśli marzy Ci się maraton filmowy wcale nie musisz iść do kina. Zawsze możesz zakupić dostęp do portalu oferującego pokaźny wybór filmów. Zanim podejmiesz decyzję:

  • przeczytaj regulamin i cennik dostawcy usług
  • sprawdź czy wykupujesz jednorazowy dostęp do filmu czy abonament
  • upewnij się, co do faktycznych kosztów usługi.

Po zakupie może Ci jednak nie przysługiwać prawo do odstąpienia od umowy (np. jeśli już obejrzałeś film za dostęp do którego zapłaciłeś), a tym samym zwrotu pieniędzy. Pamiętaj, usługodawca ma prawo powołać się na świadczenie spełnione i wyłączyć możliwość odstąpienia [4].

 

A może wieczór gier planszowych?

Gra planszowa jest zawsze świetną formą rozrywki dla całej rodziny. Zbliża i pozwala wspólnie spędzić czas. Chyba, że akurat dla kogoś brakuje pionka do gry… To nic!

Specjalnie na sylwestra zakupiłeś nową grę planszową? Pamiętaj, że sprzedawca odpowiada za wydany towar również w sytuacji, gdy okaże się on niekompletny. Złóż reklamację i poproś o wydanie brakującego elementu. Może nie skorzystasz z gry w trakcie nocy sylwestrowej, ale z pewnością przyda się ona na kolejny piątkowy wieczór w gronie najbliższych.

 

 

 

Podstawa prawna:

  1. 37 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,
  2. 561 § 1 w zw. z art. 638 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego,
  3. 566 § 1 oraz art. 471 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego,
  4. 38 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.