27 grudnia 2023 11:01

 

Wielu z nas pewnie planowało hucznie przywitać nadchodzący Nowy Rok. Miejski Rzecznik Konsumentów przygotował dla imprezowiczów kilka wskazówek jak miło spędzić Sylwestra i przywitać Nowy Rok radośnie i bezpiecznie.

 

 

Świętuj bezpiecznie

Przed nadchodzącą nocą sylwestrową wielu konsumentów zaopatrzy się w fajerwerki i petardy. Niestety, z powodu użytkowania wyrobów pirotechnicznych dochodzi w trakcie Sylwestra do wielu wypadków. Żeby wieczór nie okazał się „wybuchowy” pamiętaj:

sprzedaż fajerwerków lub petard osobom niepełnoletnim jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 [1]. Jeśli zauważysz, że ktoś sprzedaje wyroby pirotechniczne dzieciom – poinformuj policję,

zwróć uwagę czy do zakupionego towaru została dołączona instrukcja obsługi w języku polskim – w przypadku braku poinformuj Miejskiego Rzecznika Konsumentów lub Inspekcję Handlową,

sprawdź czy na opakowaniu znajdują się dane producenta lub nazwa importera produktu,

uważnie czytaj instrukcję i przestrzegaj wytycznych w niej zawartych.

 

Huk fajerwerków i petard może niepokoić zwierzęta, szczególnie psy – zadbaj o spokój i bezpieczeństwo kudłatych przyjaciół.

 

Wypadek?! Wezwij odpowiednie służby -  straż pożarną lub pogotowie!

 

 

Zrób się na bóstwo

Jeśli nie masz zamiaru spędzać Sylwestra w domowym zaciszu na „pidżama party” i planujesz udać się do fryzjera czy kosmetyczki pamiętaj, że zakupiona przez Ciebie usługa również podlega reklamacji.

Kolor włosów wyszedł za ciemny? Zgodnie z obowiązującymi przepisami masz prawo domagać się poprawy dzieła (efektu końcowego) na koszt fryzjera lub obniżenia ceny zakupionej usługi [2]. W przypadku wady istotnej lub braku skutecznej poprawy możesz żądać zwrotu gotówki.

Fryzjer zniszczył Ci włosy i wymagają profesjonalnych oraz kosztownych zabiegów regeneracyjnych? Możesz domagać się od fryzjera naprawienia szkody w postaci ich nieodpłatnego wykonania lub pokrycia kosztów zabiegów w innym salonie [3].

  

Uważaj na używki

Nigdy nie kupuj alkoholu z niewiadomego źródła. Nie wiesz, co znajduje się w środku. Spożycie może skutkować poważnym zachorowaniem albo nawet śmiercią. Jeśli widzisz, że ktoś kupuje – ostrzegaj. Nie pozostawaj bierny za zagrożenie.

 

Zamówiłeś jedzenie na wynos?

Składałeś zamówienie z dostawą do domu i między frytkami brakuje twojego ulubionego hamburgera? Nic straconego! Skontaktuj się ze sprzedawcą i złóż reklamację. Dostawca będzie zobowiązany Ci go dostarczyć. Jeśli sprzedawca będzie stał na stanowisku, że hamburger został Ci wydany wraz z resztą zamówienia, pomogą Ci zeznania świadków.

 

 

A może wieczór gier planszowych?

Gra planszowa jest zawsze świetną formą rozrywki dla całej rodziny. Zbliża i pozwala wspólnie spędzić czas. Chyba, że akurat dla kogoś brakuje pionka do gry… To nic!

Specjalnie na sylwestra zakupiłeś nową grę planszową? Pamiętaj, że sprzedawca odpowiada za wydany towar również w sytuacji, gdy okaże się on niekompletny. Złóż reklamację i poproś o wydanie brakującego elementu. Może nie skorzystasz z gry w trakcie nocy sylwestrowej, ale z pewnością przyda się ona na kolejny piątkowy wieczór w gronie najbliższych.

 

 

Podstawa prawna:

  1. art. 37 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,
  2. art. 561 § 1 w zw. z art. 638 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego,
  3. art. 566 § 1 oraz art. 471 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.