Aktualności

 

Konsumenci coraz częściej doceniają wygodę związaną z zakupami internetowymi. Chętnie korzystają przy tym z popularnych platform sprzedażowych. Kupujący mają coraz większą wiedzę i świadomość tego, jak bezpiecznie kupować online. Niestety, oszuści wykazują się nie lada kreatywnością w wyłudzaniu pieniędzy.

Zagrożenia czyhają również na sprzedających

Ostatnimi czasy docierają do nas informacje o zawiadomieniach wpływających do organów ścigania składanych przez pokrzywdzonych, którzy padli ofiarą wyłudzenia pieniędzy. Jak się okazuje, poszkodowani oferowali sprzedaż swoich towarów na platformie OLX.pl.  Z danych Komendy Miejskiej Policji w Tychach, że tylko od początku tego roku przyjęto już 20 zgłoszeń w podobnych sprawach! 

Jak wyglądała rozmowa z oszustem?

Przedstawiona sytuacja przytrafiła się pracownicy biura rzecznika. Oszust skontaktował się za pomocą aplikacji WhatsApp, wykazując zainteresowanie zakupem jednego z oferowanych przedmiotów. W rozmowie upierał się, że samodzielnie zawrze umowę z kurierem, który odbierze towar. Jednocześnie wskazywał, że płatności dokona za pomocą jednej z rzekomo dostępnych na portalu funkcji płatniczych. Po jej uruchomieniu, pieniądze miały bezpiecznie zostać przypisane do konta sprzedającego z możliwością przekazania środków na kartę płatniczą.

  

Kolejno, oszust udostępnił link, po kliknięciu którego, wyświetlała się strona łudząco podobna do dostępnej na portalu OLX, z informacją, że płatność została dokonana, a pieniądze znajdują się na koncie sprzedającego na portalu OLX. W pierwszej chwili wszystko wskazywało, że transakcja przebiegła pomyślnie. Po wejściu w opcję przelewu pieniędzy z rzekomego konta OLX na konto bankowe, wyświetlał się komunikat o konieczności wpisania danych z karty płatniczej. 

Sprawca po uświadomieniu sobie, że został demaskowany zablokował konwersację.

UWAŻAJ! Moment, w którym jesteś zobowiązany podać dane swojej karty płatniczej, stan konta czy kliknąć w link przekierowujący do płatności powinien wzbudzić Twoją czujność! 

Ty tez możesz się ustrzec przed wyłudzeniem. Pamiętaj!

  1. NIE PODAWAJ DANYCH KARTY PŁATNICZEJ, zwłaszcza kodu cvv/cvc do swojej karty. Istnieją inne, bezpieczne dla obu stron transakcji metody płatności tj. przelew bankowy, płatność za pobraniem itp.
  2. CZUJESZ PRESJĘ?  -Zrezygnuj z transakcji!
  3. MASZ WĄTPLIWOŚCI? Skontaktuj się z rzecznikiem konsumentów.
  4. POPEŁNIŁEŚ BŁĄD? Skontaktuj się z bankiem celem natychmiastowego zablokowania karty płatniczej.
  5. ZOSTAŁEŚ POKRZYWDZONY? Zgłoś sprawę organom ścigania. Powiadom zespół CERT
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×