21 lipca 2023 8:47
 
Zdarza się że bilety wyprzedają się w ciągu kilku minut. Kto nie zdążył, będzie szukał możliwości odkupienia biletu w sieci.
 
 
O tym musisz pamiętać kupując bilet na wydarzenie przez internet od organizatora/ oficjalnego pośrednika:
 
  • nie przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od jej zawarcia (nie możesz zwrócić biletów przedsiębiorcy)
  • sprawdź, w regulaminie termin dostarczenia biletu (nawet jeżeli bilet będzie wysyłany mailem)
  • na wypadek składania reklamacji ustal, kto odpowiada za ewentualne trudności (pośrednik, czy organizator imprezy).
 
 Nie udało Ci się dostać biletów na koncert, ale w sieci pojawiły się ogłoszenia o odsprzedaży. Uważaj! Zanim zdecydujesz się na zakup, pamiętaj, że dużo ryzykujesz i możesz nie odzyskać pieniędzy:
 
  • możesz otrzymać niewłaściwe bilety, na inne wydarzenie
  • bilety mogą okazać się nieważne lub podrobione/przerobione
  • możesz otrzymać duplikaty biletów – po pojawieniu się na wydarzeniu, okazuje się, że bilet jest już wykorzystany
  • na niektóre duże imprezy bilety wystawione są na podane imię i nazwisko – kupując je z nieoficjalnych źródeł, ryzykujesz, że nie zostaniesz wpuszczony na imprezę
  • odkupując bilet z ogłoszenia, sprawdź z kim zawierasz umowę. Może się okazać, że drugą stroną jest również osoba prywatna, wówczas nie przysługują Ci uprawnienia konsumenckie
 
Przepisy dotyczące odsprzedaży biletów:
 
zakup biletów w celu odsprzedaży lub zarobku to wykroczenie i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (podstawa prawna: art. 133 Kodeksu Wykroczeń)
 
Podobne przepisy, które zakazują lub ograniczają odsprzedaż biletów obowiązują też w kilku innych krajach UE. Na przykład w Danii, Irlandii lub Belgii (tak jak w Polsce) zabroniona jest odsprzedaż biletów po cenie wyższej niż wartość nominalna.
 
 Francuski kodeks karny zabrania odsprzedaży biletów na imprezy sportowe, kulturalne lub handlowe bez zgody organizatora. Odsprzedaż biletów jest zagrożona karą grzywny w wysokości 15 000 euro (30 000 euro za powtarzające się wykroczenia).
 
W Wielkiej Brytanii zabroniona jest odsprzedaż biletów na mecze piłkarskie, poza oficjalnymi kanałami operowanymi przez same kluby lub federacje.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.