12 września 2023 12:39

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego przygotowaliśmy dla Was parę wskazówek jak mądrze kupować produkty i usługi dla najmłodszych.

 

Zwrot towaru zakupionego stacjonarnie

Dziecko potrzebuje nowego plecaka do szkoły? Pamiętaj, że zwrot towaru zakupionego stacjonarnie jest wyłącznie dobrą wolą sprzedawcy. Sklep nie ma obowiązku przyjęcia towaru.

Niektóre sklepy mogą odmówić Ci zwrotu gotówki i zaproponować jedynie kartę podarunkową lub wymianę towaru na inny.

Jeśli nie jesteś pewien zakupu – zapytaj o możliwość ewentualnego zwrotu lub wymiany!

 

 

Reklamacja artykułów szkolnych

Kupiłeś zaschnięte farby? W opakowaniu brakuje kredek? W podręczniku źle wydrukowano strony? Złóż reklamację!

Sprzedawca odpowiada za brak zgodności towaru (również używanego!) z umową przez 2 lata od chwili zakupu. Masz prawo oczekiwać naprawy lub wymiany towaru. [1]

 

Produkty toksyczne

Produkty oferowane na popularnych zagranicznych, często dalekowschodnich platformach sprzedażowych kuszą nas niskimi cenami i ładną szatą graficzną.

Niestety, wiele zakupionych tam produktów np. farby czy mazaki mogą zawierać toksyczne szkodliwe dla twojego dziecka substancje. Szukaj więc na produktach znaku graficznego CE, który stanowi deklarację, że oznakowany wyrób spełnia wymogi Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska.

 

Produkty niebezpieczne

Coraz częściej kupujemy dla naszych pociech rowery oraz popularne hulajnogi elektryczne. Liczymy, że dziecko będzie miało zapewniony sprawny i bezpieczny transport do szkoły. Niestety, niejednokrotnie okazuje się, że zakupione produkty posiadają wady, które mogą zagrażać bezpieczeństwu twojego dziecka.

 

Kierownica jest niestabilna? Może jest jakiś problem z hamulcami ? Jeśli podejrzewasz, że wada roweru czy hulajnogi zagraża twojemu dziecku pamiętaj, że podmiot który wytwarza produkt niebezpieczny odpowiada za ewentualnie wyrządzoną przez ten produkt szkodę [2]

 

Wydarzył się wypadek? Skieruj roszczenie do producenta! Masz prawo oczekiwać odszkodowania.

 

Ubezpieczenia szkolne

Wraz z początkiem roku warto pamiętać o ochronie ubezpieczeniowej dla swojej pociechy. Szkoły oferują możliwości pośredniczenia w zawarciu umów ubezpieczania. O czym zatem warto pamiętać?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie masz obowiązku zawierania umowy ubezpieczenia oferowanego przez placówkę oświatową. Możesz samodzielnie wybrać innego ubezpieczyciela. Być może twoje dziecko uprawia sporty ekstremalne, wysokiego ryzyka, trenuje w klubie sportowym, co uzasadnia potrzebę doboru indywidualnej oferty bądź dodatkowej opcji ubezpieczenia.

Jeśli chcesz zawrzeć umowę zwróć uwagę nie tylko na wysokość składki, ale również na sumę ubezpieczenia. Im wyższa kwota, tym wyższe odszkodowanie uzyskasz w przypadku szkody.

Warto również zapoznać się z zakresem ubezpieczenia. Niektórzy ubezpieczyciele w ramach podstawowych ubezpieczeń mogą ponosić odpowiedzialność jedynie w wąskim zakresie. Należy zastanowić się zatem jaki zakres ubezpieczenia nas interesuje i jakie zdarzenia czy zachorowania są objęte ewentualnym ubezpieczeniem.

 

Kursy językowe

Zanim zawrzesz umowę na kurs językowy dokładnie zapoznaj się z jej treścią. Zwróć szczególną uwagę na warunki wypowiedzenia oraz wszelkie koszty.

Pamiętaj:

  • jeśli wraz z kursem zawierasz umowę kredytu masz prawo odstąpić od umowy kredytu w ciągu 14 dni od jej zawarcia [3].
  • jeśli usługa jest świadczona nienależycie masz prawo do reklamacji! Szkoła nie ma prawa ograniczyć czy wyłączyć swojej odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania [4]
  • jeśli przy zawarciu umowy wpłaciłeś wpisowe pamiętaj, że ma ono charakter zwrotny! Po zakończeniu umowy podlega ono rozliczeniu. Klauzule umowne dotyczące bezzwrotnego charakteru wpisowego są dla konsumenta niewiążące.

 

Zakupy dokonywane przez dzieci

Należy pamiętać, że dzieci poniżej 13 roku życia nie posiadają zdolności do czynności prawnych. Tym samym, nie mogą zawierać żadnych umów. Wyjątek stanowią umowy dotyczące spraw życia codziennego [5]. Dziecko może samodzielnie zakupić wyłącznie drobne produkty tj. zeszyt czy drożdżówka.

Młodzież między 13 a 18 rokiem życia ma z kolei ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Mogą zatem dokonać zakupu towarów o większej wartości, ale potrzebują do tego zgody opiekuna [6]. Jeśli twoje dziecko zakupiło bez twojej wiedzy telefon czy komputer masz prawo kwestionować ważność takiej umowy sprzedaży.

 

 

Masz pytania? Potrzebujesz porady?

Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej twojego problemu, lub wsparcia w sporze z przedsiębiorcą, skontaktuj się z rzecznikiem konsumentów w swoim miejscu zamieszkania i otrzymaj bezpłatną pomoc prawną!

 

 

Podstawa prawna

[1] art. 43c ust 1 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta

[2] art. 4491 §  1. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny

[3] art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta

[4] art. 3853 pkt 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny

[5]  art. 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny

[6] art. 18 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.