25 października 2023 8:40

Zbliża się Święto Zmarłych. W sklepach znowu pojawiają się znicze i kwiaty nagrobne. Co więcej, jesień jest również dla konsumentów doskonałą okazją do zakupów, mających uprzyjemniać chłodne wieczory.

Z tej okazji Miejski Rzecznik Konsumentów przygotował kilka wskazówek dla kupujących.

 

Reklamacja towaru

Bez względu na to czy reklamujesz zakupione na grób kwiaty czy znicze, sprzedawca odpowiada z tytułu braku zgodności towaru z umową. Jeśli zleciłeś wykonanie wieńca, a kwiaty są w niewłaściwym kolorze, również masz prawo do reklamacji.

Do jej złożenia nie potrzebujesz paragonu. Wystarczy każdy inny dowód potwierdzający zawarcie umowy np. potwierdzenie przelewu, wydruk z karty płatniczej czy oświadczenie świadka.

 

Reklamacja żywności

Jesień to sezon na dynie!  Pamiętaj, że żywność również możesz reklamować. Jeśli kupiłeś żywność, która okazała się zepsuta lub przeterminowana, poproś sprzedawcę o wymianę.

Wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów żywnościowych podlegają kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

 

Reklamacja towaru zakupionego na odległość

Zamówiłeś kubek w kształcie duszka? A może przebranie na Halloween? Jeśli przesyłka dotarła do Ciebie uszkodzona, spisz protokół z kurierem i niezwłocznie powiadom o tym fakcie sprzedawcę!

Masz 7 dni, licząc od dnia odebrania przesyłki, żeby spisać protokół szkody z kurierem.  Ten dokument ułatwi Ci proces reklamacyjny u sprzedawcy. Brak protokołu nie pozbawia Cię jednakże roszczeń reklamacyjnych. W postępowaniu reklamacyjnym pomocni mogą się okazać również świadkowie, czyli osoby, które były z Tobą w chwili doręczenia przesyłki.

 

Skład na metce

Potrzebujesz ciepłego koca? A może wełnianego swetra na zimne dni? Czytaj skład odzieży na metce. 

Bądź świadomym konsumentem, pamiętaj, że poliester czy akryl to włókna syntetyczne, niskiej jakości. W dodatku, nie ogrzeją Cię w największe chłody. Szukaj swetrów posiadających w składzie wełnę, angorę lub kaszmir.

Myślisz, że są drogie? Bez problemu znajdziesz takie z drugiej ręki w second-handach lub na wyprzedaży, np. na zbliżającym się Black Friday!

 

Składy produktów

Planujesz zakup aromatycznej świeczki? Zwróć uwagę, czy świeczka została wyprodukowana z parafiny czy z naturalnego wosku np. sojowego. Świeczki parafinowe mogą zawierać toksyczne substancje tj. formaldehyd, benzen czy toluen. Więc jeśli jesteś ECO - wybierz świeczkę z naturalnych składników.

 

Publikowane artykuły stanowią poradę prawną zawierającą odniesienie do obowiązujących przepisów, nie uwzględniającą indywidualnej sytuacji konsumenta.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.