25 października 2023 8:40

Zbliża się Święto Zmarłych. W sklepach znowu pojawiają się znicze i kwiaty nagrobne. Co więcej, jesień jest również dla konsumentów doskonałą okazją do zakupów, mających uprzyjemniać chłodne wieczory.

Z tej okazji Miejski Rzecznik Konsumentów przygotował kilka wskazówek dla kupujących.

 

Reklamacja towaru

Bez względu na to czy reklamujesz zakupione na grób kwiaty czy znicze, sprzedawca odpowiada z tytułu braku zgodności towaru z umową. Jeśli zleciłeś wykonanie wieńca, a kwiaty są w niewłaściwym kolorze, również masz prawo do reklamacji.

Do jej złożenia nie potrzebujesz paragonu. Wystarczy każdy inny dowód potwierdzający zawarcie umowy np. potwierdzenie przelewu, wydruk z karty płatniczej czy oświadczenie świadka.

 

Reklamacja żywności

Jesień to sezon na dynie!  Pamiętaj, że żywność również możesz reklamować. Jeśli kupiłeś żywność, która okazała się zepsuta lub przeterminowana, poproś sprzedawcę o wymianę.

Wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów żywnościowych podlegają kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

 

Reklamacja towaru zakupionego na odległość

Zamówiłeś kubek w kształcie duszka? A może przebranie na Halloween? Jeśli przesyłka dotarła do Ciebie uszkodzona, spisz protokół z kurierem i niezwłocznie powiadom o tym fakcie sprzedawcę!

Masz 7 dni, licząc od dnia odebrania przesyłki, żeby spisać protokół szkody z kurierem.  Ten dokument ułatwi Ci proces reklamacyjny u sprzedawcy. Brak protokołu nie pozbawia Cię jednakże roszczeń reklamacyjnych. W postępowaniu reklamacyjnym pomocni mogą się okazać również świadkowie, czyli osoby, które były z Tobą w chwili doręczenia przesyłki.

 

Skład na metce

Potrzebujesz ciepłego koca? A może wełnianego swetra na zimne dni? Czytaj skład odzieży na metce. 

Bądź świadomym konsumentem, pamiętaj, że poliester czy akryl to włókna syntetyczne, niskiej jakości. W dodatku, nie ogrzeją Cię w największe chłody. Szukaj swetrów posiadających w składzie wełnę, angorę lub kaszmir.

Myślisz, że są drogie? Bez problemu znajdziesz takie z drugiej ręki w second-handach lub na wyprzedaży, np. na zbliżającym się Black Friday!

 

Składy produktów

Planujesz zakup aromatycznej świeczki? Zwróć uwagę, czy świeczka została wyprodukowana z parafiny czy z naturalnego wosku np. sojowego. Świeczki parafinowe mogą zawierać toksyczne substancje tj. formaldehyd, benzen czy toluen. Więc jeśli jesteś ECO - wybierz świeczkę z naturalnych składników.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.