25 stycznia 2024 15:53
Na temat bezpieczeństwa dzieciaków korzystających z internetu w komputerach i smartfonach można by napisać przynajmniej 20 artykułów. Temat jest ważny, z bardzo wielu względów i pod wieloma aspektami. Ilość i jakość czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem ma wpływ na jego rozwój. Ale to pewnie każdy rodzic wie (przynajmniej mniej więcej).
 
Jako rodzice, urodzeni w latach, kiedy technologii wokół nas był znacznie mniej (tu mówię o sobie), nie zawsze zdajemy sobie sprawę, w jakiej rzeczywistości dorastają nasze dzieci.
 
Z badania przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w 2022 roku wynika, że dzieci zwykle zaczynają korzystać z telefonu komórkowego w wieku 7- 10 lat. Niemal każde dziecko ma telefon typu smartfon (96,9%). Podobnie jak z telefonu, większość dzieci korzysta z internetu poza edukacją online (91,3 %).
 
Świetny raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej zrealizowany w ramach akcji #klikamzgłową do pobrania tutaj
 
Dowiesz się z niego między innymi:
czym jest kontrola rodzicielska
jak weryfikować aplikacje oraz zakupy dziecka w sieci
czym jest trolling
 
Coraz więcej mówi się jednak o tym czy i jak dbać o cyfrową higienę. Temat uzależnienia od ekranu czy świata cyfrowego pojawia się coraz częściej. To dobrze - bo warto i trzeba o tym mówić!
 
Nie jestem jednak ekspertem w tej dziedzinie, tylko mamą na placu cyfrowego boju, więc polecam na przykład materiały Fundacja Dbam o Mój Zasięg, a w szczególności nagranie o zachęcającym tytule: "Jak nie być frajerem w świecie cyfrowym?" , do obejrzenia na YT . 
 
Zwróć uwagę na to, jak czas wolny spędza Twoje dziecko. Dbaj o higienę cyfrową swoją i Twoich dzieci!
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.