19 lutego 2024 9:34

Komputeryzacja i postęp technologiczny skutkuje tym, że najmłodsi coraz chętniej korzystają z sieci. Dzieci często instalują różne aplikacje, grają w gry komputerowe, stream-ują i poznają przy tym ludzi z całego świata. Czy wiesz, z jakimi zagrożeniami może mierzyć się Twoje dziecko w cyberświecie?

Czas spędzony przed komputerem

Bardzo ważny jest czas jaki twoje dziecko spędza przed komputerem. Pamiętaj, że cyberuzależnienie to nałóg, jak każdy inny. Jeśli uważasz, że twoje dziecko nadmiernie korzysta z komputera lub telefonu i nie wiesz jak mu pomóc, pamiętaj, że możesz zwrócić się o pomoc do psychologa.

 

Rodzaj gier

 Sprawdzaj, w jakie gry gra twoje dziecko. Nie każda gra jest odpowiednia dla małoletniego gracza. Wiele z nich zawiera brutalne treści nieodpowiednie dla najmłodszych. PEGI to Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier. Dzięki liczbie w zielonym kwadraciku będziesz wiedzieć dla jakiej grupy wiekowej użytkowników przewidziano grę. Z oznaczeń dowiesz się również, czy gra zawiera brutalne treści lub sceny seksualne.

 

Patostreamerzy

Jeśli twoje dziecko jest fanem profesjonalnych graczy, zwróć uwagę, jakie osoby ogląda. W internecie bardzo często można natrafić na tzw. patostremerów, którzy promują nieodpowiednie zachowania i mogą mieć ogromny wpływ na psychikę twojego dziecka.

 

Ochrona małego playera

Może sam masz w domu małego streamera? Pamiętaj, że twoje dziecko jest narażone na ocenę i różne reakcje ze strony oglądających. Nie pozostawaj bierny na hejt. W Internecie nikt nie jest anonimowy.

 

Ktoś obraża, nęka czy grozi twojemu dziecku? Te czyny są karalne.

 Masz prawo złożyć zawiadomienie na policję o możliwości popełnienia przestępstwa. Jednocześnie, możesz wytoczyć powództwo o naruszenie dóbr osobistych [1]. Rozmawiaj z dzieckiem, by nie ukrywało przed Tobą, gdy padnie ofiarą niewłaściwego zachowania. 

 

Znajomości

Internet daje możliwość łatwego zawierania nowych znajomości z ludźmi z całego świata. Sprawdź z kim kontaktuje się twoje dziecko i porozmawiaj z nim o zagrożeniach. Nie zawsze osoba po drugiej stronie ekranu jest tym, za kogo się przedstawia. Dzieci są natomiast szczególnie narażone na ataki ze strony oszustów i przestępców seksualnych.

 

Produkty

Kupując usługę czy treść cyfrową przeczytaj regulamin świadczenia i sprawdzaj koszty. Pamiętaj, że niektóre usługi mają formę subskrypcji i odnawiają się po konkretnym czasie, generując przy tym dalsze, często niechciane koszty. Rozważ ograniczenie możliwości dostępu do zakupów cyfrowych. Nigdy nie wiesz z kim i na jakie treści zawrze umowę Twoje dziecko.

 

Treści cyfrowe czy usługi cyfrowe często są świadczone przez podmioty zagraniczne. W przypadku sporu, rzecznik konsumentów nie będzie w stanie udzielić Ci wsparcia, a dochodzenie roszczenia będzie możliwe wyłącznie na drodze postępowania sądowego.

 

Jeśli umowa została zawarta z podmiotem zarejestrowanym na terenie Unii Europejskiej zwróć się o pomoc do Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

 

Produkt cyfrowy

Kupiłeś grę w formie cyfrowej? Zgodnie z przepisami, sprzedawca jest zobowiązany do wydania konsumentowi produktu cyfrowego niezwłocznie po jego zakupie [2]. Jeśli nie otrzymałeś produktu od przedsiębiorcy, wezwij go do wydania wyznaczając mu na to stosowny termin. W przypadku bezskutecznego upływu terminu, możesz odstąpić od zawartej umowy [3].

 

Reklamacja sprzętów

Zakupiony sprzęt elektroniczny ma wadę lub jest niekompletny? Nie posiada specyfikacji, o jakiej zapewniał sprzedawca? Doszło do awarii sprzętu? Złóż reklamację! Sprzedawca odpowiada za wydany konsumentowi produkt przez 2 lata [4].  Pamiętaj! Do złożenia reklamacji nie potrzebujesz oryginału paragonu czy oryginalnego pudełka.

 

Chroń dane

Chroń dane osobowe swoje i swojego dziecka. Nie podawaj też na nieznanych Ci stronach sklepów internetowych danych karty kredytowej. Jeśli nie znasz sprzedawcy, staraj się korzystać z zaufanych pośredników w płatnościach. Unikniesz wyłudzenia danych osobowych albo środków z karty kredytowej.

 

Jeśli zapłaciłeś kartą a nie otrzymałeś produktu, możesz skorzystać z opcji "charge back" i odzyskać pobrane środki. W tym celu skontaktuj się ze swoim bankiem i dopytaj o szczegóły.

 

Padłeś ofiarą wyłudzenia? Złóż zawiadomienie do organów ścigania [5].

 

Jeśli masz wątpliwości dotyczące przetwarzania danych osobowych, skontaktuj się z  Urzędem Ochrony Danych Osobowych po numerem infolinii: 606-950-000.

 

Zakupy dokonywane przez nieletnich

Pamiętaj, że nieletni, który nie ukończył 13 lat nie posiada zdolności do czynności prawnych. Od 13 roku życia do osiągnięcia pełnoletniości, dziecko ma natomiast ograniczoną zdolność. Tym samym, nie może samodzielnie kupić żadnych produktów poza tymi, które pozwolą mu zaspokoić podstawowe potrzeby związane z codziennym życiem np. artykuły spożywcze. Jeżeli twoje dziecko stwierdziło, że bez twojej zgody kupi samodzielnie sprzęt elektroniczny, na co nie wyraziłeś zgody, możesz podważyć ważności takiej umowy sprzedaży [6].

 

 

 

 

Podstawa prawna:

  1. art. 24 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny ( t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360.)
  2. art. 43j ust. 1 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta ( t.j Dz. U. z 2020 r. poz. 287, z 2021 r. poz. 2105.)
  3. art. 43j ust. 4 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta ( t.j Dz. U. z 2020 r. poz. 287, z 2021 r. poz. 2105.)
  4. art. 43 c ust 1. ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta ( j Dz. U. z 2020 r. poz. 287, z 2021 r. poz. 2105.)
  5. art. 286 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku kodeksu karnego ( Dz. U.2024. 17 t.j.)
  6. art. 17 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny ( t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360.)

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.