30 kwietnia 2024 12:00

Weekend majowy to okazja do spotkań z bliskimi, zarówno na świeżym powietrzu jak i w restauracji. Zapowiada się piękna pogoda! Poznaj nasze wskazówki, zanim wyruszysz na leśny spacer, zamówisz posiłek w nowym bistro lub wrzucisz coś na ruszt!

Długi weekend to okazja, aby wykorzystać czas na krótki urlop lub wypoczynek poza miastem.

Gdy rezerwujesz różne usługi (np. nocleg, spływ kajakowy, lot balonem, tor kartingowy itp.) z wyprzedzeniem, często konieczna jest wpłata, która potwierdzi rezerwację.


Zwróć uwagę, czy kontrahent domaga się wpłaty ZALICZKI czy ZADATKU.W przypadku ewentualnej rezygnacji czy odwołania rezerwacji, będzie to miało OGROMNE znacznie!

Jeśli z jakiejkolwiek przyczyny leżącej po Twojej stronie, podejmujesz decyzję o rezygnacji z rezerwacji, pamiętaj:

ZALICZKA: Jeśli dokonałeś wpłaty zaliczki, będzie ona podlegała rozliczeniu. W sytuacji, gdy firma poniosła już wydatki związane z Twoją rezerwacją, ma prawo odliczyć je od zwracanej kwoty.

ZADATEK: Jest bezzwrotny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
To już tradycja  i chyba wszyscy uwielbiamy grillować podczas majówki! 
 
Przygotowując się do sezonu na grillowanie zadbaj o bezpieczeństwo i zdrowie.
 
Kupujesz nowego grilla?
 
Sprawdź, czy do produktu została dołączona instrukcja obsługi i czy jest ona w języku polskim.
Upewnij się, że produkt jest solidnie wykonany i stabilnie stoi na podłożu, a korzystanie z niego nie grozi poparzeniami (odpowiednia długość uchwytów różna czy pokrywy).
 
Dbaj o bezpieczeństwo.
 
Kupuj wyłączenie oznakowane paliwo i podpałki do grilla. Na towarze powinna znajdować się informacja o normach PN-EN 1860-3.
 
 
Każdy fan przyrządzania posiłków na grillu doskonale wie, że ważne jest korzystanie z produktów dobrej jakości.
 
Wybierając mięso czy kiełbasę na grilla sprawdź skład. Pamiętaj, że nawet z pozoru podobne kiełbasy mogą mieć inną zawartość mięsa, dużo niepotrzebnych dodatków, a boczek może być nim tylko z nazwy, a nie składu!
Zwróć także uwagę na ceny. Czasami cena jest podawana w przeliczeniu na 100g produktu, a czasami na 1kg. Bądź czujny!
 
 
 
 
Długi weekend sprzyja również leśnym wędrówkom. Piękna pogoda sprawia, że chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu.
 
Nie od dziś wiadomo, że konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie się przed kleszczami i komarami oraz używanie filtrów przeciw promieniowaniu UV.
 
Wiele środków przeciw insektom zawiera DEET - substancję odstraszającą. Jednak nie zaleca się stosowania produktów zawierających DEET u kobiet w ciąży i małych dzieci.
Jesteś eko? Poszukaj innych środków zawierających w składzie geraniol czy citriodiol.
 
Planujesz wylegiwać się na leżaku w pełnym słońcu? Zadbaj o zdrowie i swoją skórę.
Pamiętaj, że promieniowanie słoneczne może skutkować rozwojem nowotworów skóry. Zaopatrz się w produkty zawierające filtry przeciwsłoneczne - najlepiej SPF50+.
 
Warto upewnić się, że kosmetyk nie zawiera zbędnych lub szkodliwych substancji. Czytaj etykiety i porównuj składy produktów. Nie musisz się na tym znać - skorzystaj z darmowych aplikacji lub analizatorów składów INCI w internecie.
 
 
 
 
Długi weekend to także okazja do spotkań z bliskimi na mieście.
  
Lokale gastronomiczne mają szereg obowiązków wobec swoich klientów:
 
  • informowanie o cenach - menu powinno być udostępnione w widocznym miejscu
  • dopłata za obsługę - powinieneś zostać o niej uprzedzony przed złożeniem zamówienia, np. zapis w menu lub przez obsługę
  • zamawiasz produkt na wagę (np. ryby w smażalni) - masz prawo do oszacowania ostatecznej ceny
 
Złożenie zamówienia to zawarcie umowy, na takich samych zasadach jak zakup ciuchów, mebli czy telefonu.
 
Jeśli wydane danie/napój nie jest zgodne z opisem w menu - masz takie samo prawo do reklamacji. Zgłoś ją niezwłocznie obsłudze i poproś o wymianę dania/napoju lub obniżkę ceny.
 
 
Wszelkie nieprawidłowości związane z czystością lokalu, jakością posiłku czy nawet ewentualnym zatruciem pokarmowym po wizycie w restauracji - zgłoś niezwłocznie w Inspekcji Handlowej ‼️
 
 
 

Wiosna. Czas na porządki w ogrodzie!  Mamy dla Ciebie kilka porad, jeśli rozważasz zlecenie prac ogrodowych profesjonaliście.

 

Zanim podpiszesz umowę lub wpłacisz zaliczkę/zadatek - ustal zakres prac i cenę. Pamiętaj, że wprowadzenie w trakcie prac zmian/modyfikacji, może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Zlecając zmiany - ustalaj te kwestie na bieżąco z wykonawcą. 

 

Warto, dla celów dowodowych takie kwestie utrwalić w formie pisemnej lub zachować e-maile, które wymieniano w tym temacie z kontrahentem.

 

Pamiętaj, profesjonalista musi podać cenę BRUTTO. Nie może zatem w dniu zapłaty, do uprzednio ustalonej kwoty dodać żadnych dodatkowych kwot związanych z opodatkowaniem usługi.

 

Zlecasz nowe nasadzenia? Dopilnuj, aby wykonawca zostawił szczegółowe instrukcje, jak dbać o rośliny (podlewać, nawozić itd.). Jeśli nie zastosujesz się do wytycznych - nie będzie możliwe złożenie reklamacji na nienależyte wykonanie usługi/ wadliwą roślinę. 

 

Dlaczego to wszystko jest takie ważne?

 

 Jeśli zadbano o szczegóły transakcji w formie pisemnej - nie będzie problemu z wykazaniem, na co się strony umówiły, co zostało niewykonane lub wykonane niezgodnie z ustaleniami lub na jaką kwotę i zakres prac opiewał kontrakt.

 

Jakkolwiek zatem umowa ustna jest tak samo wiążąca jak ta na piśmie, to niestety w razie konfliktu/nieporozumienia między stronami - dużo trudniej wykazać jakie faktycznie były ustalenia i czego zlecający miał prawo oczekiwać od wykonawcy.

 

Jeśli w realizacji umowy/ustaleń miały miejsce nieprawidłowości - masz prawo do reklamacji. Pamiętaj, aby zgłosić ją na piśmie i określić oczekiwany sposób załatwienia sprawy.

 
Udanego wypoczynku!

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.