10 lutego 2025 11:15

Walentynki zbliżają się wielkimi krokami, a wielu z nas szuka idealnego prezentu dla swojej drugiej połowy. Wybierając upominek, warto pamiętać o kilku zasadach, aby uniknąć rozczarowań (zwłaszcza ze strony obdarowanego).

Kwiaty – piękne i ulotne

Jeśli bukiet ma dotrzeć w Walentynki zamów go z wyprzedzeniem. Upewnij się, że firma gwarantuje dostawę na konkretny dzień. Pamiętaj! Jeśli ukochana odbierze bukiet kwiatów w niewłaściwym kolorze, lub co gorsza, złym stanie - masz prawo do reklamacji.

 

Perfumy – czyli zapach miłości

Kupuj perfumy tylko w renomowanych sklepach. Jeśli nie znasz sklepu - sprawdzaj opinie o sprzedawcy w sieci. Ważne, by sklep internetowy posiadał na stronie regulamin i wyraźnie wskazywał dane rejestrowe dotyczące sprzedawcy [1] Jeśli na stronie internetowej nie widnieją dane sprzedającego – uciekaj!

 

Podejrzanie niska cena perfum? Pachnie podróbką. Lepiej czasem wybrać mniejszy i tańszy flakon u zaufanego sprzedawcy niż ryzować.

 

Słodycze – czyli przez żołądek do serca

Kupujesz czekoladki? Sprawdź termin przydatności do spożycia na opakowaniu. Jeśli okaże się, że upłynął termin ważności, pędź do sklepu i złóż reklamację. Jest szansa, że wymienią Ci słodycze od ręki i jeszcze będziesz mieć szansę wręczyć je na czas!

 

Vouchery i bilety – prezent pełen przeżyć

Upewnij się, jak długo jest ważny voucher, który kupujesz dla swojej drugiej połowy. Pytaj jakie są warunki jego realizacji. Pamiętaj, że jeśli kupiłeś bilety na koncert, teatru czy wydarzenie sportowe, nie przysługuje Ci odstąpienie od umowy nawet w przypadku  zakupu przez internet [2].

 

Zwroty towaru

Jeśli kupiłeś prezent w sklepie stacjonarnym zwrot towaru jest  wyłącznie dobrą wolą sprzedawcy! Prawo tego reguluje.

W przypadku zakupu towaru przez internet, co do zasady masz 14 dni na jego zwrot od momentu odebrania [3]. Pamiętaj, że nie każdy towar możesz zwrócić. Sprzedawca może odmówić przyjęcia zwrotu towaru z uwagi na względy higieniczne (np. bielizna) [4].

 

Pytaj i sprawdzaj

Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, skonsultuj się z rzecznikiem konsumentów w swoim miejscu zamieszkania.

 

 

Podstawa prawna

[1] art. 8 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta

[2] art. 38 ust. 1 pkt 12)  ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta

[3] art 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta

[4] art 38 ust. 1 pkt 5)  ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.