Naziemna telewizja cyfrowa w twoim domu
Nadawanie programów telewizyjnych z multipleksów cyfrowych w standardzie DVB-T objęło już niemal cały obszar Polski. Sygnał analogowy z nadajnika na górze Skrzyczne zniknął 19 marca 2013 roku, a ostatnie nadajniki w województwie śląskim zostaną wyłączone w maju 2013 roku.
Co należy wiedzieć o cyfryzacji?
Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Wysoka jakość cyfrowego obrazu i dźwięku wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym dostępnym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego dekodera - tzw. „przystawki STB” (Set‑Top-Box) i podłączenie go do analogowego telewizora.
Rozwiązanie polegające na zakupie dekodera STB jest tańsze i nie wymaga zmiany odbiornika – cena takiego dekodera może wynosić tylko ok. 80 ‑ 150 zł.
PAMIĘTAJMY!!!
Sprzęt do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej najlepiej zakupić u sprawdzonego i rzetelnego sprzedawcy.
Obiór sygnału cyfrowego najczęściej umożliwi wykorzystywana do tej pory antena.
Zalety naziemnej telewizji cyfrowej
Dzięki cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce w miejsce dotychczas dostępnych kilku programów telewizji analogowej, pojawią się nawet 24 bezpłatne programy telewizji cyfrowej o zasięgu ogólnopolskim.
W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej są dostępne następujące programy TV:
- Mux-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;
- Mux -2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
- Mux -3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl oraz bezpłatnej infolinii pod numerem telefonu 800 007 788
W sprawie zakłóceń w odbiorze telewizji naziemnej pomocy udziela także Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śląskich, ul. Walerego Wróblewskiego 75, tel. 32 220 75 75.
Źródło:
Materiały prasowe UKE