5 października 2018 8:55

W dniu 30 sierpnia 2018 roku w Domu Pomocy Społecznej Wrzos w Tychach odbyła się prelekcja na temat praw konsumentów - seniorów. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację „KOPALNIA KREATYWNOŚCI”, która do projektu „Bezpieczny Senior” zaprosiła Miejskiego Rzecznika Konsumentów.

Zaprezentowano Seniorom informacje dotyczące nieuczciwych praktyk stosowanych przez przedsiębiorców, zwłaszcza podczas prezentacji produktów czy w związku z zaproszeniami na rzekomo nieodpłatne badania podstępnie połączone ze sprzedażą produktów i usług medycznych.

Rzecznik Konsumentów przypomniała Seniorom, iż mają prawo zrezygnować, a ściślej odstąpić od umów zawartych podczas pokazów, a także wówczas, gdy podpiszą niechcianą umowę z przedstawicielem firmy w swoim domu w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Problem ten szczególnie dotyczy usług telekomunikacyjnych oraz dostaw prądu i gazu. Wyjaśniono Seniorom, iż wielokrotnie przedstawiciele niektórych firm kuszą osoby starsze wizją niższych rachunków. Jednocześnie częstokroć podszywają się pod dotychczasowych dostawców wykorzystując ufność osób starszych, podstępem skłaniają do podpisania umowy z innym przedsiębiorcą.  

Seniorom zaprezentowano także film promujący akcję Urzędu Komunikacji Elektronicznej skierowaną do seniorów – Wiem co podpisuję.

Jednocześnie Rzecznik przypomniała słuchaczom o możliwości bezpłatnego wsparcia konsumentów  w sporach z przedsiębiorcami, a także zachęcała do korzystania z pomocy innych instytucji działających w interesie konsumentów, w szczególności bezpłatnej infolinii dla konsumentów (801-440-220 lub 22/290-89-16).

Szczegółowo na temat uprawnień konsumentów przy zawieraniu umów poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość: http://konsument.umtychy.pl/9

Dziękując wszystkim Uczestnikom warsztatów oraz Organizatorom, zachęcam do współpracy z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów w Tychach.

 

 

Karolina Sobczak

Inspektor

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.